Z osuszaniem podposadzkowym mamy do czynienia w przypadku, gdy dłużej zalegająca w pomieszczeniu woda zaczyna przedostawać się pod posadzkę. Woda przez wylewkę wnika do wewnętrznych warstw izolacji i nie ma możliwości swobodnego odparowania. Materiały izolacyjne stopniowo tracą swoje właściwości, a wilgoć z warstw izolacyjnych przedostaje się do materiałów budowlanych. W konsekwencji wilgoć podciągana jest przez ściany powiększając skalę zniszczeń. Nasz niepokój powinna wzbudzić wilgoć pojawiająca się na ścianch tuż przy podłodze. Szybka reakcja jest zalecana, gdyż pozwala ograniczyć negatywne skutki.
Do niedawan taka sytaucaja wymagała kosztownego remontu łącznie ze zrywaniem podłóg, kuciem i wymianą izolacji. W raz z rozwojem technologii osuszania budynków pojawiły się nowoczesne urządzenia i skuteczne metody na osuszanie podposadzkowe, pozwalające ograniczyć ingerencję do minimum.
Osuszanie podposadzkowe polega na wtłoczeniu ciepłego powietrza wprost z osuszacza do warstw izolacyjnych poprzez odwierty, których liczba uzależniona jest od powierzchni podłogi. Ilość czasu niezbędna do zakończenia procesu osuszania uzależniona jest od ilości wody, którą wchłonęły poszczególne warstwy izolacji. Osuszanie podposadzkowe może trwać od kilku dni do kilku tygodni.